Inne,  Współpraca,  Wydarzenia

Uczniowie Bartosza koncertują w Austrii

Grupa siedemnastu utalentowanych muzycznie uczniów I LO im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim wraz z dyrektorem Leszkiem Boberem i nauczycielami języka niemieckiego Katarzyną Ważną oraz Anną Lal przebywali w dniach 21-26.10.2019r. w Austrii na zaproszenie dyrektora Szkoły Muzycznej Forum Kalsdorf bei Graz – Manfreda Uggowitzera. Tygodniowy pobyt w kraju Mozarta i Straussa stał się możliwy dzięki pasji oraz zainteresowaniu Katarzyny Ważnej Styrią, jednym z najpiękniejszych krajów związkowych Austrii. Wyjazd pozwolił młodzieży zaprezentować swoje talenty artystyczne, doskonalić umiejętności językowe oraz wzbogacić swoją wiedzę na temat nowo poznanego państwa. Styria ze swoją stolicą w Grazu zauroczyła pięknem młodych artystów z „Bartosza”. Mogli podziwiać nie tylko alpejskie krajobrazy z zamkami i wzgórzami pokrytymi winnicami, ale także poznać bogatą historię i kulturę Austrii, w której przebywali na co dzień w goszczących ich rodzinach. Zwieńczeniem każdego dnia, bogatego w poznawanie nowych miejscowości turystycznych i uzdrowiskowych Styrii były występy, m.in. multikulturowy w gościńcu Wundschuh, gdzie uczniowie zaprezentowali polskie utwory oraz muzykę ludową. Mogli też po raz pierwszy usłyszeć  ludowe brzmienie  styrskiej harmonii, cytry czy harfy. Sporo wzruszeń dostarczył również występ dla podopiecznych Domu Opieki Kirschalle w Deutschlandsbergu. Zupełnie inny rodzaj muzyki młodzież zaprezentowała w zabytkowym browarze z 1846 r. w Kalsdorfie. Austriacy byli pod wrażeniem utworów popowo-rockowych w  wyśmienitym wykonaniu młodych Polaków. Największe emocje wzbudził koncert finałowy „Orchesternacht” („Noc orkiestr”) w sali koncertowej świeżo oddanego do użytku budynku Forum Kalsdorf. W programie koncertu, w wykonaniu uczniów z „Górki”, znalazły się utwory klasyczne od Chopina, Ogińskiego, Moniuszki po Pachelbela, Montiego, Bozza, Poppa czy Blaveta. Utwory w wykonaniu skrzypaczek, flecistki, oboistki i pianistów przeplatały wykonania wokalistów. Z austriacką orkiestrą symfoniczną zabrzmiały nasze skrzypce i obój. Koncert wywołał ogromny aplauz i uznanie publiczności oraz władz reprezentujących Steirische Landesregierung (Styrski Urząd Marszałkowski) oraz władz samorządowych Kalsdorfu, a także stowarzyszeń kulturowych z regionu Graz. Podziwiano talent polskich uczniów, ich kulturę sceniczną, stroje, wyraz artystyczny oraz umiejętności językowe. Wyjazd do Austrii zapoczątkował partnerskie relacje między obu szkołami. Rewizyta przewidziana jest na jesień 2020 r. Pobyt w Austrii stanowił nie tylko doskonałą lekcję nauki języka niemieckiego, zaprezentowania swoich umiejętności i talentów, ale przede wszystkim wyśmienitą promocję kraju i Powiatu Tomaszowskiego za granicą. Cieszymy się, że  w ramach partnerstwa między Województwem Lubelskim i Styrią, mogliśmy godnie reprezentować naszą szkołę.

Katarzyna Ważna